işyeri alarm sistemi, işyeri alarm sistemleri

İşyeri Alarm Sistemi

İşyeri alarm sistemleri yerine ve durumuna göre korunması farklılık gösterir. Keşif ekibi önceden mekanı ziyaret eder, orada ne iş yapıldığı çok önemlidir. Diyelim ki mekan bir kuyumcu, o zaman duvarlara darbe dedektörleri koymak gerekir ve kasayı duvardan uzak tutmak gerekir. Bunları aşağıda ayrıntılı anlatıcaz.

Mesleklere Göre işyeri Alarm Sistemi

 • Kuyumculara işyeri alarm sistemi
  Kuyumculara alarm sistemi kurulumu çok daha hassasiyet gerektiren iştir. Duvarlara darbe dedektörleri ve kasanın etrafına hassas dedektörlerin döşenmesi gerekmektedir. Camlara cam dedektörleri konulması lazımdır, cam dedektörü camın sesini duyar duymaz merkeze ve cep telefonlarına otomatik olarak durumu haber verir ve alarm merkez istasyonu kesinlikle bu konuda çok daha hassastır, yeni geliştirilen bir sistemle kuyumculara özel olarak duman püskürten dedektörler de kullanılmaktadır, tehlike anında tuman püskürten alarm devreye girer ve 2 saniye içinde dükkanınızı sıfır görüş mesafesine indirir. Hırsız içeri girdiği anda dışarı çıkmak zorunda kalır, şu an Avrupa ve Amerika da duman alarm sistemleri kuyumcularda ve döviz bürolarında yaygın vaziyette kullanılmaktadır.

  Hastanelere işyeri alarm sistemi :
  Hastaneler için kurulan alarm sistemleri anlık hırsızlıklar için dizayn edilmiştir, siz dükkanınızdan anlık çıktığınızda kepenkleri indirmeden de dışarı çıkma durumunuz vardır ya da dükkanı açan birden fazla elemanda anahtar olabilir. Diyelim ki elemanlarınızdan birisi sizin haberiniz yokken gece yarısı geldi ve dükkanı açtı, alarmın da şifresini girdi, böyle bir durumda dahi sizin cep telefonundan aranızsınız ve birisi dükkanınıza girdi haberiniz var mı denir, ayrıca dükkan telefondan aranarak telefonu açan kişiye ilk bağlantıda sizden alınan gizli soruyu sorarlar, diyelim ki şifreyi bilemedi ya da konuşurken tereddüt etti ya da işyeri telefonunu açmadı, bu 3 durumda da tamam denilir ve acil koduyla polis merkezine haber verilir.

  Fabrikalara işyeri alarm sistemi :
  Kuyumculara alarm sistemi kurmak kamera sistemleriyle desteklenmesi gerekmektedir. Marketlerdeki hırsızlık olayları diğerlerinden farklılık gösterir, gelen müşteri giriş ve çıkışları çok fazla olduğundan tüm müşterileri eşzamanlı kontrol edebilmek mümkün değildir, bu bakımdan marketlere alarm gözleri ve alarm sistemi her yeri görecek şekilde konulmalıdır. Hem caydırıcı olmalı hem de en iyi şekilde markette koruma sağlamalıdır.

  Esnafa işyeri alarm sistemi :
  Esnafa alarm sistemi kurmak kendi içinde çok daha hassas bir iştir, kumaşçılarda yığılan kumaşlar alarm gözlerinin her yeri görememesini sağlamaktadır, bunu bilen hırsızlar da kumaş toplarının arkasından cam kırarak ya da duvar delerek topları tek tek kör noktalardan çekmektedirler, böyle bir duruma izin vermemek için gözler tamamen görünür yerlere ve duvarlara da darbe dedektörleri bağlanmak suretiyle olumsuz durumlar önlenebilir.